Занимания по интереси

ОТЧЕТ

на дейностите на групите за занимания по интереси за учебната 2022/2023г. в ОУ „Христо Ботев“ село Ново Паничарево

Чрез заниманията по интереси се развива интегрирането на ключовите компетентности, възпитанието в ценности, патриотичното, гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното възпитание, насърчаването на иновациите и креативното мислене на учениците. Сформираните групи по проект „Занимания по интереси“ успешно поддържат и повишават мотивацията у учениците за получаването на нови знания и умения.

Клуб „Творческа къща“ от ПГ с учител Яна Стефанова

Целта на клуба бе създаване на условия за повишаване потенциала на учениците чрез допълване, развиване и надграждане на техните знания, умения и компетентности, придобити в рамките на задължителната им подготовка в училище, развиване на творческите способности на учениците, придобиване на знания, умения и качества на учениците да комуникират и творят и изграждане на по – голяма увереност в собствените сили на учениците.

Резултатите, които се очакваха от работата в клуба са разгръщане на заложбите и способностите в областта на комуникациите, образователна интеграция чрез идентифициране и развиване на интересите на учениците,  повишаване на мотивацията за учене и придобиване на по – висока увереност в собствените сили, както и развиване на критичното мислене и подготовка за обществения живот

Клуб „Приказна математика“ от ½ клас с учител Светлана Павлова

Целите на сформираната група бяха създаването на положителна мотивация и поддържане на интереса към математическа дейност; повишаване потенциала на учениците  чрез допълване; разширяване на уменията за учене, за боравене с информация, за развитие на интелектуалните качества на второкласниците; разширяване и задълбочаване на използването на математическа терминология и на уменията за общуване с използване на математически език при решаване на практически ситуации.

Занятията се провеждаха всяка седмица, по установения график и място. Темите, които се разглеждаха бяха разнообразни и привличаха вниманието на учениците. Учениците  участваха в интерактивни игри и практически дейности за достигане до решаване на зададения проблем.

До последния етап всички, които участваха, бяха много заинтересовани. Занятията бяха в помощ на учебния материал, а чрез забавни начини се получаваха знания, самочувствие и увереност в собствените сили, доверие към себе си и другите, време споделено с приятели.

Клуб „Математика“ в ¾ клас с учител Диана Георгиева

Започнахме да провеждаме часове през месец октомври. Основната ми цел е да мотивирам учениците за решаване на интересни и забавни образователни математически задачи с лекота, както и да затвърдим учебния материал през учебната година.

Учениците съумяха да усвоят естествените числа и принципа за образуване на редицата на естествените числа. Овладяване на алгоритми за смятане, знания за мерни единици за дължина, маса и време. Разпознаване на геометричните фигури. Начални умения за чертане. Умения за решаване на текстови задачи. Изграждане на умения за самоконтрол и самооценка.

Успях да оптимизирам и затвърдя с учениците учебния материал по математика за 3. клас. Извършваха аритметични действия за събиране, изваждане, умножение и деление. Моделират с числени изрази „повече, по-малко, пъти повече и пъти по-малко“. Знаят мерни единици и разпознават половинка, третинка, четвъртинка и десетинка. Умеят вече да решават текстови задачи.

Клуб по Български език и литература в 7 клас с учител Красена Карастоянова

 Основната дейност на клуба е да формира у учениците знания и умения по български език и литература.
 Участниците ще се запознаят по-подробно със спецификата на различни видове текстове; задълбоченото критическо четене на художествена литература ще ги улесни при тълкуването на цитати и в създаването на ИС и есе, като по този начин ще се подготвят за участие в предстоящия им ДЗИ по БЕЛ

Клуб по „Гражданско образование“ в 7 клас с учител Любомир Вълчев

Обучението по гражданско образование е в основата на личностното развитие и подготовката на младия човек за социална реализация чрез познаването, владеенето и защитата на човешките права и свободи, съобразени със законите на демократичното общество. Гражданското образование подпомага развитието и утвърждаването на ученика като гражданин на Република България и на Европейския съюз и като личност, която:

  • е свободна и способна да взема отговорни решения за себе си и за другите;
  • познава и отстоява своите права, свободи и отговорности;
  • има осъзнати отношения с държавата и обществото;
  • е активен участник в социални събития и има мотивация за позитивна промяна.

В резултат от цялостното обучението по гражданско образование учениците придобиват следните комплексни социални и граждански компетентности:

  • критическо мислене и рационална аргументация; конструктивно участие в диалог и дебат; вземане на решения; решаване на проблеми; мирно решаване на конфликти; създаване и управление на проекти; конструктивно общуване в различни контексти и социални среди, отговорно и информирано участие в социалния и политическия живот на страната.

Основните дейности, свързани с обучението, са:

  • изработване на социално и личностно значим проект с цел позитивна промяна в училищната среда и местната общност;
  • проучване на проблеми на демократичното общество и ролята на отделната личност в тяхното решаване;
  • анализ на ролята на гражданина в демократичните процеси;
  • осъществяване на информиран избор и създаване на възможности за личностна реализация